Uroczystość ku czci św. Andrzeja Boboli

W środę 16 maja 2018 r. w Sanktuarium Narodowym św. Andrzeja Boboli w Warszawie odbyła się uroczysta Msza św., która jak każdego roku zgromadziła rzesze mieszkańców stolicy.

Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a koncelebrowali ją m.in. bp Wiesław Lechowicz – przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Polonii i Polaków za Granicą i biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej Piotr Jarecki oraz ojcowie jezuici z sanktuarium i Papieskiego Wydziału Teologicznego „Bobolanum”, a także ks. rektor prałat Krzysztof Pawlina.

Homilię wygłosił ks. bp Piotr Libera. Powiedział m. in. że głos takich męczenników jak św. Andrzej Bobola to wołanie o to, by nie marginalizować Boga i uszanować to, co jest święte – życie ludzkie od poczęcia aż do naturalnej śmierci, Dzień Pański, sakramentalne małżeństwo, a także głos sumienia i głos powołania, także do służby w kapłaństwie czy zakonie.

W czasie uroczystości, w procesji z darami, Akcja Katolicka przekazała Sanktuarium dar wotywny – pozłacane Logo . Św. Andrzej Bobola jest Patronem Akcji Katolickiej reaktywowanej Dekretem z dnia 12 kwietnia 1995 roku.

Tegoroczna uroczystość odbyła się w 80. rocznicę kanonizacji Andrzeja Boboli, w 10. rocznicę ustanowienia Sanktuarium Narodowym mokotowskiej świątyni, w której spoczywają zachowane w całości relikwie św. Andrzeja Boboli oraz w 5. rocznicę zawierzenia Akcji Katolickiej św. Andrzejowi Boboli.

Św. Andrzej Bobola od 2002 roku jest Patronem Polski.

Elżbieta Olejnik

Fot. Wojciech Łączyński