Św. pamięci Kardynał Zenon Grocholewski

SMUTNA WIADOMOŚĆ
 
Nie żyje ks. kard. Zenon Grocholewski – zmarł 16 lipca w Rzymie, w wieku 80 lat.
 
Kard. Zenon Grocholewski był bliskim współpracownikiem papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.
 
Ostatnie pożegnanie księdza Kardynała odbyło się w Watykanie w Bazylice św. Piotra, podczas Mszy św. pogrzebowej w sobotę 18 lipca, o godz. 11.00. Mszy św. przewodniczył papież Franciszek, który wyraził się, że kardynał Grocholewski „Dał świadectwo kapłańskiej żarliwości.”
 
Zmarły Kardynał pełnił wiele prestiżowych funkcji i zadań w Kościele Powszechnym. Uczestniczył w ważnych i epokowych wydarzeniach kościelnych, Synodach Biskupów oraz dwukrotnie w wyborach Konklawe. Był autorem ponad 550 publikacji naukowych. Był też laureatem 20 doktoratów Honoris Causa. Od lutego 2001 roku wchodził w skład Kolegium Kardynalskiego, a od listopada tegoż roku, był prefektem Kongregacji Wychowania Katolickiego, której podlegają wszystkie szkoły i uczelnie katolickie na świecie. W marcu 2015 roku, po ukończenie 75 roku życia, ustąpił z tego stanowiska.
 
Kard. Zenon Grocholewski był człowiekiem wielkiego serca i wielkim patriotą. Z perspektywy Rzymu zawsze cieszył się, kiedy widział, że sprawy polskiej wierności wartościom chrześcijańskim zmierzają ku lepszemu. Śmierć Jego jest dla Kościoła Polskiego bolesnym wydarzeniem.
 
Docelowo doczesne szczątki ks. kardynała Zenona Grocholewskiego spoczną w podziemiach Kościoła Katedralnego Archidiecezji Poznańskiej.
 
Informację przygotowała Mirosława Klupsz z POAK par. św. Wojciecha w Warszawie