Nad wrogiem daj nam zwycięstwo, Maryjo Matko Łaskawa

100. rocznica Bitwy Warszawskiej   –  FOTOGALERIA

Uroczysta Msza św. w czwartek 13 sierpnia 2020 roku, w praskiej konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku otworzyła obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, zaliczanej do 18 decydującej bitwy w dziejach świata. Eucharystii przewodniczył JEm kard. Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski przy współudziale bpa Romualda Kamińskiego Biskupa Warszawsko-Praskiego. Kościół Matki Bożej Zwycięskiej to jeden z trzech kościołów – pomników wybudowanych na Pradze, jako wota dziękczynne za zwycięstwo polskiego oręża i ocalenie Warszawy, ale też Polski i Europy przed bolszewikami.

W świątyni zgromadzili się wierni – mieszkańcy Warszawy, oficjalni goście, członkowie Akcji Katolickiej, goście przybyli na uroczystości z różnych miejsc Polski; było około 30 pocztów sztandarowych, w tym Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej i Akcji Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej. Delegacja Akcji Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej wraz z Pocztem Sztandarowym przeszła trasę z katedry św. Floriana sprzed pomnika ks. Ignacego Skorupki do VIII LO im. Władysława IV, gdzie zapalono znicze pod Tablicą upamiętniającą miejsce, w którym formował się, stacjonował i skąd 13 sierpnia 1920 roku wyruszył pod Ossów 1. Batalion 236. ochotniczego pułku piechoty Legii Akademickiej, pod dowództwem ppor. Stanisława Matarewicza i ks. kapelana Ignacego Skorupki; Po Eucharystii została poświęcona Tablica upamiętniająca miejsce ostatniej Mszy św. sprawowanej przez ks. Ignacego Skorupkę.

Kolejny dzień – 14 sierpnia 2020 r. to rocznica śmierci ks. Ignacego Skorupki. Delegacja Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej złożyła kwiaty i zapaliła znicze: przed Tablicą umieszczoną na domu przy ul. Ciepłej 3, w którym urodził się ks. Ignacy, następnie na Cmentarzu Powązkowskim na grobie śp. Ignacego Skorupki. Akcja Katolicka Diecezji Warszawsko-Praskiej uczestniczyła w Mszy św. o godz. 18.00 w katedrze św. Floriana - w intencji śp. ks. Ignacego Skorupki i wszystkich bohaterskich obrońców Ojczyzny z 1920 roku. Złożono też kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem ks. Ignacego.

Wieczorem, o godz. 18.00 z Sanktuarium MB Łaskawej wyruszyła procesja z Figurą Patronki Stolicy, która przeszła ulicami Starego Miasta. W procesji uczestniczyła p. Urszula Furtak – prezes zarządu Akcji Katolickiej w Polsce, p. Ryszard Furtak – prezes Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórko-Gorzowskiej, p. Bogumiła Kania Łącka – prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej, p. Jacek Łącki, członkowie Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej oraz prezes Elżbieta Olejnik.

Członkowie Akcji Katolickiej (p. Józef Statkiewicz, p. Ryszard Furtak, p. Jerzy Przybylski i p. Tadeusz Kulik) nieśli Figurę Matki Bożej na jednym z odcinków procesji.

O godz. 19.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św., którą sprawował JE abp Stanisław Gądecki – Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosił o. Mariusz Bigiel SJ. Podczas Eucharystii Hierarcha poświęcił Buławę Hetmańską, która następnie została umieszczona przed obrazem Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski.

Zwycięstwo nad bolszewicką armią było zasługą dowódców Bitwy Warszawskiej i bohaterstwa polskich żołnierzy, ochotników, ludzi różnych stanów – lekarzy , naukowców, prawników, studentów, młodzieży, robotników i chłopów, również cudzoziemców. Ale zwycięstwo to nie było owocem tylko ludzkich wysiłków. Świadczy o tym dwukrotne zjawienie się Matki Bożej na polach Radzymina i Ossowa, która osłaniała swym płaszczem walczących Polaków, a pociski mierzone w nich przez wroga odbijały się i wracały czyniąc spustoszenie wśród bolszewickiej hordy. Bolszewicy uciekali w popłochu z pola bitwy. Pochód bolszewików za Zachód Europy po trupie Polski został zatrzymany. Polska uratowała nie tylko własną niepodległość, ale też istnienie cywilizacji łacińskiej i chrześcijaństwa w Europie. I tak Bitwa Warszawska pozyskała określenie Cudu nad Wisłą. Trzeba o tym pamiętać i to powtarzać.

15 sierpnia 2020 r. bogate uroczystości odbyły się w Ossowie. Było złożenie kwiatów i modlitwa przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki.

Od kilkunastu lat kwiaty składa też Akcja Katolicka Diecezji Warszawsko-Praskiej, w tym roku delegacji przewodniczyła p. Urszula Furtak. Mszy św. na terenie kaplicy przy Cmentarzu Bohaterów 1920 roku w Ossowie przewodniczył i homilię wygłosił JE abp Stanisław Gądecki. Hierarcha dokonał koronacji obrazu MB Zwycięskiej znajdującej się w Kaplicy na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku w Ossowie. Akcję Katolicką reprezentowała p. Urszula Furtak – prezes Zarządu KIAK. Obecni byli goście: p. Bogumiła Kania Łącka, p. Jacek Łącki, p. Ryszard Furtak, p. Katarzyna Jasińska, p. Tadeusz Kulik i wielu członków naszego stowarzyszenia, zawdzięczając obecność p. Robertowi Denisowi – członkowi Akcji Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej, byłemu prezesowi diecezjalnemu AK, radnemu w lokalnym samorządzie.

W nocy z 15 na 16 sierpnia br. w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie, po Apelu Jasnogórskim i po Mszy św. przedstawiciele wspólnot i stowarzyszeń modlili się podczas nocnego czuwania. Akcję Katolicką reprezentowali: p. Katarzyna Jasińska–prezes DIAK DW-P, p. Aleksandra Szczęsna – DIAK DW-P, p. Małgorzata Wielgo, p. Bernard Wielgo DIAK AW i p. Tadeusz Kulik DIAK AW – wiceprezesi Zarządu DIAK.

Kolejnym etapem uroczystości 100. rocznicy Cudu nad Wisłą była uroczysta Msza św. w niedzielę 16 sierpnia 2020 r. w Radzyminie – w Sanktuarium św. Jana Pawła II i odsłonięcie statui Matki Bożej Łaskawej umieszczonej na cokole przed świątynią.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił JE Bp Romuald Kamiński Biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej. Współcelebransami byli: bp. Henryk Ciereszko – Biskup Pomocniczy Archidiecezji Białostockiej i bp Marek Solarczyk – Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej.

W uroczystości tej miała również swój udział Akcja Katolicka. Zostały złożone dary dla Sanktuarium: Akcja Katolicka DW-P – przekazała cztery świece ołtarzowe, Akcja Katolicka w Polsce ofiarowała cztery lichtarze, Akcja Katolicka AW zaniosła w darze kropidło i naczynie liturgiczne na wodę święconą.

Na zakończenie Mszy św. po błogosławieństwie zgromadzeni wierni odśpiewali pieśń Boże coś Polskę. Była też okazja, żeby pozdrowić od Akcji Katolickiej AW oficjalnych gości : p. Mariusza Błaszczaka – Ministra Obrony Narodowej, p. Jarosława Szarka – Prezesa IPN i p. Jarosława Sellina – Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na terenie wokół Sanktuarium rozmieszczona były stoiska, w których można było kupić pamiątki, ciekawe książki, w tym wspaniałą pozycję Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą. Można było też skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez parafian. Wiele osób uczestniczących w Eucharystii, w tym członkowie delegacji Akcji Katolickiej, udało się na pobliski, historyczny Cmentarz w Radzyminie poległych w Bitwie Warszawskiej. Wieczorem przed Sanktuarium odbył się koncert.

Elżbieta Olejnik

 

ZOBACZ TEŻ GALERIĘ:  Nad wrogiem daj nam zwycięstwo, Maryjo Matko Łaskawa


cool     cool    cool     cool    cool

2 grudnia

Oby o nas – gdziekolwiek będziemy – mówiono: „Oto człowiek". Obyśmy nie zapomnieli o tym, że mamy być przede wszystkim – ludźmi!

Stefan Kardynał Wyszyński – druga kromka chleba

Kalendarz DIAK AW

Marzec 2024
N P W Ś C Pt S
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Nowenna pompejańska

BEATYFIKACJA33

Za naszą Ojczyznę!

Iskra Bożego Miłosierdzia

Konferencje biblijne

FOTOGALERIE
Odsłon artykułów:
2012631

Odwiedza nas 107 gości oraz 0 użytkowników.

Ewangelia na co dzień

Tylko Maryja może uratować świat

Instytut Prymasowski KSW