Instaurare omnia in Christo

Tegoroczne Święto Patronalne Akcji Katolickiej – Chrystusa Króla Wszechświata – przeżywamy pamiętając o tym, że 90 lat temu Konferencja Episkopatu Polski z Prymasem Kardynałem Augustem Hlondem na czele powołała Akcję Katolicką w Polsce.

Uroczystość Chrystusa Króla wprowadził Pius XI w 1925 roku. W encyklice „Quas primas” papież wyjaśnił charakter Królestwa Chrystusowego, a Prefacja na uroczystość Chrystusa Króla określa, że jest to: królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju”.

Tych siedem słów – prawda, życie, świętość, łaska i pochodne im w wymiarze społecznym – sprawiedliwość, miłość i pokój charakteryzują specjalność i nadrzędność Królestwa Chrystusa.

Akcja Katolicka została powołana w trudnym czasie narastającej wrogości do Kościoła katolickiego. Celem stowarzyszenia było odrodzenie życia według zasad katolickich w rodzinie i społeczeństwie. Motywem przewodnim stało się hasło Piusa XI „Odnowić wszystko w Chrystusie”. Tak było przed 90 laty i tak jest teraz w Akcji Katolickiej reaktywowanej po pięćdziesięciu latach przymusowej przerwy. Zadania dla Akcji Katolickiej nie zmieniły się. Pomimo upływu lat nienawistne ataki na Kościół i na Hierarchów Kościoła wciąż mają miejsce. Jesteśmy świadkami barbarzyńskiego zakłócania Mszy św. i nabożeństw w kościołach, na naszych oczach popełniane są bluźniercze czyny – są to nieznane zjawiska w naszej historii, nawet w najtragiczniejszych jej okresach.

Akcja Katolicka, wierna swemu powołaniu, stoi na straży wartości katolickich, reaguje na współczesne problemy związane z seansami pogardy i nienawiści do ludzi wierzących i do Kościoła katolickiego, protestuje przeciwko bluźnierczemu znieważaniu naszych świętości - spełnia swoją powinność. W trudnym czasie pandemii i wrogich ataków na Kościół ufajmy Opatrzności Bożej, ufajmy Chrystusowi, Matce Bożej Królowej Polski i naszym Świętym Patronom.

Króluj nam Chryste!

Elżbieta Olejnik  

 


 

Zaproszenie na Mszę Świętą radiową

Tradycyjnie w Święto Patronalne Akcji Katolickiej, w Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata, 22 listopada 2020 roku z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 9.00 transmitowana będzie Msza św. radiowa. Przewodniczył jej będzie oraz Słowo Boże wygłosi Biskup Mirosław Milewski, Biskup pomocniczy Diecezji Płockiej, Asystent Krajowy Akcji Katolickiej. Serdecznie zapraszam do udziału tych, którzy maja taką możliwość a wszystkich pozostałych zapraszam do szerokiej łączności duchowej.  Już dziś serdecznie dziękuję Pani Elżbiecie Olejnik za poczynione przygotowania i oprawę uroczystej liturgii.

Urszula Furtak
prezes Akcji Katolickiej w Polsce


cool     cool    cool     cool    cool

8 marca

Każdy człowiek – nawet najmocniejszy, najbardziej pewny siebie – potrzebuje dla dobra osobistego i społecznego wartości duszy kobiecej, aby mocny nie stał się tyranem; aby ten, co ufa tylko sobie - nie poniewierał dziećmi Bożymi.

Stefan Kardynał Wyszyński – kromka chleba

Kalendarz DIAK AW

Marzec 2021
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Nowenna pompejańska

FOTOGALERIE

Za naszą Ojczyznę!

Różaniec do granic Nieba

Odwiedza nas 620 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
259361

Ewangelia na codzień

Tylko Maryja może uratować świat

Prymas Wyszyński – Oficjalna strona