Jak minął rok…

Kilka dni temu pożegnaliśmy 2020 rok, o którym trudno powiedzieć, że był monotonny. Był trudny, smutny i pełen niepewności, które za sprawą koronawirusa przytłaczały wielkie i ważne wydarzenia w naszej historii. Spośród wielu wydarzeń, jakie zachowamy w pamięci pragnę zaakcentować te szczególne.

♦ Akcja Katolicka Archidiecezji Warszawskiej rozpoczęła rok tradycyjnym spotkaniem Bożonarodzeniowym (04.01.2020 r.) z JEm. Kardynałem Kazimierzem Nyczem, który błogosławił naszym inicjatywom związanym ze zbliżającymi się rocznicami w historii Polski i w historii Kościoła. 

 

 

Fot. K. Sadowski

♦ Rok 2020 był Rokiem Świętego Jana Pawła II i rokiem 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka. Dlatego temat prelekcji rejonowego spotkania formacyjnego w Kościele Środowisk Twórczych (18.01.2020 r.) brzmiał: „Jan Paweł II rówieśnik Bitwy Warszawskiej i pogromca komunizmu”. Prelekcję wygłosił p. Czesław Ryszka – dziennikarz, publicysta, autor wielu wspaniałych książek i senator.

♦ Ważnym wydarzeniem w życiu Kościoła warszawskiego i w życiu Akcji Katolickiej był pierwszy piątek Wielkiego Postu (28.02.2020 r.) i Droga Krzyżowa ulicami Nowego i Starego Miasta zakończona uroczystym wprowadzeniem do katedry św. Jana Chrzciciela Krucyfiksu Baryczków po półrocznej konserwacji w Muzeum Archidiecezjalnym. Bardzo duży udział w tym wydarzeniu miała Akcja Katolicka Archidiecezji Warszawskiej. Szczególnym zaszczytem i radością było niesienie Krucyfiksu z Kaplicy Baryczków w katedrze, podczas trzech ostatnich Stacji Drogi Krzyżowej, przez Członków Stowarzyszenia. Pomysłodawcą i w dużej mierze realizatorem przedsięwzięcia był ks. Jerzy Jastrzębski pełniący wówczas funkcję Asystenta Diecezjalnego Akcji Katolickiej AW. 

Fot. K. Sadowski

♦ 12 kwietnia 2020 roku przypadała 25 rocznica powołania na nowo do życia Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej. Uroczyste obchody jubileuszowe zaplanowane były na 8 i 9 maja 2020. Jednak nie można było zrealizować tego zamierzenia z powodu pandemii koronawirusa. 9 maja w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście odbyły się wieczorem uroczystości ku czci Patronki stolicy. Podczas Mszy św., której przewodniczył JE bp Michał Janocha, modlono się też w intencji Akcji Katolickiej. Ze względu na ograniczoną liczbę osób w kościele otrzymaliśmy tylko 10 zaproszeń. (foto MB Łaskawa Figura)

♦ Dla upamiętnienia 100 rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II 27 maja 2020 r. w Ogrodzie Rezydencji Arcybiskupów warszawskich przy ul. Miodowej 17/19 został zasadzony „Dąb Papieski”. Wydarzenie to wypełniło kolejną kartę historii Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej, która była pomysłodawcą tej inicjatywy, oraz historii Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, gdzie Jana Paweł II bywał jako biskup, kardynał i jako Papież. Uroczystość ubogacił swoją obecnością JE ks. Biskup Piotr Jarecki, który podczas tego spotkania pełnił role gospodarza. Ksiądz Biskup odmówił okolicznościową modlitwę leśników, poświęcił drzewko i jako pierwszy przykrył korzenie dębu łopatą ziemi. 

♦ Zakończyliśmy prace nad nowelizacją Statutu Akcji Katolickiej AW na poziomie DIAK; przekazaliśmy do dalszego procedowania do Kurii Metropolitalnej.

♦  Członkowie Akcji Katolickiej AW pracowali aktywnie w Komisjach Wyborczych podczas I i II tury wyborów prezydenckich. - W sierpniu z radością i wzruszeniem przeżywaliśmy 100. rocznicę Cudu nad Wisłą. Akcja Katolicka Archidiecezji Warszawskiej uczestniczyła we wszystkich uroczystościach, jakie miały miejsce w kolejnych dniach jubileuszowego programu – począwszy od Mszy św. w kościele MB Zwycięskiej na Kamionku (13. 08), w Sanktuarium MB Łaskawej na Starym Mieście (14.08) gdzie odbyło się uhonorowanie Matki Bożej Buławą Hetmańską, w Ossowie (15.08) i w Radzyminie (16.08), gdzie odsłonięto Statuę Matki Bożej Łaskawej przed nowo wybudowanym Sanktuarium Św. Jana Pawła II. Złożyliśmy kwiaty (14.08) przed tablicą upamiętniającą miejsce urodzenia ks. Ignacego Skorupki (ul. Ciepła 3) oraz na grobie Księdza Ignacego na warszawskich Powązkach (14.08).

♦  W październiku powitaliśmy ks. Kamila Falkowskiego jako Diecezjalnego Asystenta Akcji Katolickiej AW. Z powodu pandemii nie było możliwe spotkanie Księdza Asystenta z Członkami Rady DIAK, ale mamy nadzieję, że w niedługim czasie będzie można zrealizować to ważne spotkanie.

♦  W listopadzie uczciliśmy 10. rocznicę kardynalatu JEm kard. Kazimierza Nycza. Również listopadzie symbolicznie uczciliśmy 90. rocznicę powołania Akcji Katolickiej w Polsce składając kwiaty na grobie kard. Aleksandra Kakowskiego, kard. Augusta Hlonda i kard. Józefa Glempa.

- Jesienią pełniliśmy straż modlitewną przed bazyliką Świętego Krzyża w Warszawie, osłaniając modlitwą to święte miejsce przed bojówkarzami manifestującymi na ulicach Warszawy, którzy w sposób szczególny upodobali sobie Figurę Chrystusa dźwigającego Krzyż – Figurę czczoną przez mieszkańców Warszawy i wielu miejsc w Polsce i poza jej granicami. Z inicjatywy Akcji Katolickiej powstawały w parafiach grupy obrońców kościołów, które z nienawiścią były atakowane przez grupy aktywistów uczestniczących w ulicznych manifestacjach z okrzykami wrogimi i wulgarnymi wobec Kościoła i wobec katolików.

♦ Był to również rok smutnych rozstań – pożegnaliśmy śp. ks. kard. Zenona Grocholewskiego, śp. ks. prałata Bronisława Piaseckiego, śp. ks. prałata Tadeusza Wojdata, śp. ks. prof. Andrzeja Maryniarczyka, a wśród naszego grona pożegnaliśmy z bólem śp. prof. Łukasza Kaczmarka – pierwszego prezesa POAK par. św. Tadeusza Apostoła na Sadybie, męża p. Elżbiety Kaczmarek.

Nie udało się zrealizować pielgrzymek i wielu zaplanowanych inicjatyw, w tym rekolekcji wielkopostnych i spotkań formacyjnych. Spróbujemy nadrobić te straty w roku 2021. Jest to „Rok Kard. Stefana Wyszyńskiego”, również „Rok św. Józefa” ogłoszony przez Papieża Franciszka z okazji 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa Patronem Kościoła. Czekamy z pokorą na beatyfikację czcigodnego Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, natomiast Zarząd KIAK czyni przygotowania do jubileuszowych obchodów w maju br. 90-lecia powołania i 25-lecia reaktywowania Akcji Katolickiej w Polsce. Czyli dużo miłych przeżyć przed nami. A pamiętając słowa Świętego Jana Pawła II, naszego Patrona, uczyńmy je naszą myślą przewodnią: „Bogu dziękujmy, Ducha nie gaśmy”.

Elżbieta Olejnik


cool     cool    cool     cool    cool

3 marca

Duch pokuty, to duch serdecznego żalu i wewnętrznego zawstydzenia wobec Boga, przed którym zawsze staje się w całej prawdzie, choć nie zawsze tę prawdę się uznaje.

Stefan Kardynał Wyszyński – kromka chleba

Kalendarz DIAK AW

Marzec 2021
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Nowenna pompejańska

FOTOGALERIE

Za naszą Ojczyznę!

Różaniec do granic Nieba

Odwiedza nas 575 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
259334

Ewangelia na codzień

Tylko Maryja może uratować świat

Prymas Wyszyński – Oficjalna strona