Polskie drogi do wolności... 1863

Jedną z polskich dróg do wolności było Powstanie Styczniowe 1863 roku. 22 stycznia 2021 roku minęło 158 lat od tego ostatniego zrywu narodowego Polaków w XIX wieku.

Jan Matejko – Rok 1863 - Polonia

Odpowiadając na zaproszenie Urzędu Rady Ministrów do wzięcia udziału w inicjatywie „Zapal znicz na grobie bohatera” członkowie Akcji Katolickiej z kilku diecezji nawiedzili w dniu dzisiejszym groby powstańców styczniowych.

W Warszawie zostały zapalone znicze przed Bramą Straceń Cytadeli Warszawskiej, przed Krzyżem Romualda Traugutta, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz na mogiłach znajdujących się na Starych Powązkach. W ten sposób, ale też krótką modlitwą, uczciliśmy pamięć tych, którzy w walce o odzyskanie wolności zapłacili najwyższą cenę.

Stojąc przed Bramą Straceń na stokach Cytadeli oczyma wyobraźni widzieliśmy tragiczne chwile egzekucji Romualda Traugutta i czterech członków Rządu Narodowego: Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego. Egzekucji dokonano publicznie w obecności tłumów ludności Warszawy, którzy klęcząc modlili się i śpiewali Boże coś Polskę…

Z mrocznym czasem Powstania Styczniowego wiążą się nazwiska wielkich bohaterów: abp Zygmunt Szczęsny Feliński, Adam Chmielowski, Rafał Kalinowski – beatyfikowani i kanonizowani przez Papieża Polaka i Romuald Traugutt, który czeka na wyniesienie na ołtarze.

Są też bohaterowie, których nazwiska są mało znane lub nieznane. Na placu boju poległo 30 tysięcy powstańców, ale ogólne straty w ludziach w Królestwie i na Litwie wahają się w granicach 250 tysięcy osób. A cóż powiedzieć o wziętych do niewoli i zesłanych na Sybir, gdzie umierali z głodu i podczas katorżniczej pracy. Trudne były polskie drogi do wolności…

Na łamach naszego miesięcznika „Wierzyć Życiem” ukazało się kilka artykułów autorstwa Jana Szczerby poświęconych Powstaniu Styczniowemu. Dwa z nich zamieszczamy na stronie AK AW ku przypomnieniu i refleksji.

Elżbieta Olejnik

Artykuły w WIERZYĆ ŻYCIEM  – Styczeń 2006 i GRUDZIEŃ 2006/STYCZEŃ 2007 

 Jan Szczerba – Powstanie styczniowe 1863 roku – ostatni zryw niepodległościowy Polaków w XIX w. 

 Jan Szczerba – Styczeń 1863 roku. 143. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

 Danuta Szczerba – Bohater narodowy i święty Kościoła katolickiego; o Rafale Józefie Kalinowskim

 ROK 1863

1.

Poszła młódź do lasu,
Pustką stoją dwory,
Pozostał pod strzechą
Kto stary, lub chory.  

 4.

Pozostały matki
I siostry i żony,
Został smutek wielki,
Żal nieutulony.

2.

Poszła młódź wśród boju,
Inni poszli w pęta:
Ratujże ich, Panno
Częstochowska, święta.  

 5.

Płyną z różnych domów
Gorące modlitwy.
Czasem strzały słychać,
Tu bitwy, tam bitwy...  

3.

Nieraz ciemną nocą
W okno ktoś kołacze;
Przynieśli rannego:
– Cicho... matka płacze.

 6.

Jedzie sznur kibitek
Na wschód od Tobolska
Tylu swoich synów
Żegna Matka – Polska.  

(Maria Konopnicka)

 

 GALERIE:

  

Cytadela warszawska
(Brama straceń)
i Krzyż Romualda Traugutta

Cmentarz Wojskowy na Powązkach
Sektor C13

Zdjęcia kilku mogił Śp. powstańców styczniowych z 1863 r. na cmentarzu Stare Powązki w Warszawie

 

Zdjęcia przy pomniku na mogile powstańców na skrzyżowaniu dróg Cieciszew – Obory i  Łyczyn – Goździe (gmina Konstancin) oraz dwa z Cmentarza na Powązkach

Znicze zapaliły Harcerki ze Zgrupowania Skauci Europy z Akcją Katolicką. J. Statkiewicz

Sektor C13 Cmentarza Wojskowego na Powązkach, w którym znajdują się groby 68 Powstańców Styczniowych (4 rzędy po 17 grobów w rzędzie). 

W pierwszym rzędzie pośrodku znajduje się grób generała Edmunda Taczanowskiego (ur. 01.01.1822, zm. 01.01.1879).  

Kwatera C-13 jest od dawna otaczana szczególną czcią, gdzie złożono prochy poległych w Powstaniu Styczniowym i gdzie nadal chowano żyjących jeszcze weteranów z 1863 roku. Wzniesione pomniki i tablice przypominają historię walk o niepodległość i cenę, jaką przyszło za nią zapłacić.

Zdjęcia zostały wykonane 22 stycznia 2021 roku, w 153 rocznicę Powstania Styczniowego, podczas akcji zapalenia zniczy na każdym z 68 grobów. Akcję przeprowadzili członkowie AK AW Tadeusz Kulik (wiceprezes DIAK) i Józef Statkiewicz (Prezes POAK w Konstancinie) wraz z córką i dwiema wnuczkami (skautki Helena i Marysia).

Na jednym ze zdjęć wyżej wymienieni stoją razem z ministrem Janem Józefem Kasprzykiem, szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który o godz. 12.30 uroczyście złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Styczniowych.

T. Kulik

 

 


cool     cool    cool     cool    cool

31 stycznia

Odnowa świata, o której tak dużo dzisiaj się mówi i pisze, polega na tym, abyśmy uwierzyli, że Bóg jest Miłością, i abyśmy z tej miłości, którą Bóg włożył w nasze istnienie i życie, czerpali dla braci.

Stefan Kardynał Wyszyński – druga kromka chleba

Kalendarz DIAK AW

Marzec 2024
N P W Ś C Pt S
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Nowenna pompejańska

BEATYFIKACJA33

Za naszą Ojczyznę!

Iskra Bożego Miłosierdzia

Konferencje biblijne

FOTOGALERIE
Odsłon artykułów:
2012484

Odwiedza nas 152 gości oraz 0 użytkowników.

Ewangelia na co dzień

Tylko Maryja może uratować świat

Instytut Prymasowski KSW