AKCJA KATOLICKA W SŁUŻBIE NOWEJ EWANGELIZACJI
II Kongres Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej
23-28.IV.2012

PRZESŁANIE II KONGRESU
AKCJI KATOLICKIEJ ARCHIDIECEZJI WARSZAWSKIEJ

 

Przypadająca w dniu 1 marca br. 15 rocznica powołania przez kardynała Józefa Glempa Prymasa Polski Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej i Parafialnych Asystentów Kościelnych jest okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć oraz do refleksji nad kondycją naszego stowarzyszenia i określenia konkretnych planów na najbliższą przyszłość.

W trudnym czasie zmasowanych ataków na Kościół w Polsce nie może zabraknąć głosu i wzmożonego przeciwdziałania świadomych i oddanych Bogu katolików świeckich, członków Akcji Katolickiej, dla których ta sytuacja stanowi wyzwanie i otwiera możliwość dynamicznego włączenia się w pracę na rzecz nowej ewangelizacji.

Temu ma służyć II Kongres Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej, który odbędzie się w dniach 23x28 kwietnia w Warszawie. Spotkania kongresowe zaplanowane są w sześciu kościołach. Uczestnikami będą członkowie 82 Parafialnych Oddziałów AK. Do udziału zostali zaproszeni wszyscy Księża Parafialni Asystenci Kościelni AK, a także dotychczasowi Asystenci Diecezjalni AK AW.

Każdego dnia o godz. 18.00 będzie sprawowana Msza św., następnie uczestnicy wysłuchają wykładu, po którym przewidziana jest dyskusja. Taka formuła daje możliwość uczestnictwa w zaplanowanych uroczystościach nie tylko członkom Akcji Katolickiej, ale również osobom nie związanym z naszym Stowarzyszeniem, a zainteresowanym proponowanymi tematami wykładów. Kongres wpisuje się w europejski program "Misja miast" ewangelizacja Warszawy.

Przed nami kolejne lata realizowania w ścisłej współpracy z hierarchią kościelną ogólnego celu apostolskiego Kościoła jakim jest ewangelizacja, uświęcenie, chrześcijańska formacja sumień oraz ożywienie duchem chrześcijańskim wszystkich dziedzin życia rodzinnego, społecznego, kulturalnego i politycznego.

Elżbieta Olejnik

23 kwietnia – Świątynia Opatrzności

Eklezjalność Akcji Katolickiej

JEm kard. Kazimierz Nycz – Msza św. (wprowadzenie)


JEm kard. Kazimierz Nycz – Msza św. (homilia)


Elżbieta Olejnik – Prezes Zarządu DIAK AW – Podziękowanie


Ks. prof. Tadeusz Borutka – wykład: Eklezjalność Akcji Katolickiej


Ks. prof. Tadeusz Borutka – (dyskusja)


Ks. prof. Tadeusz Borutka – (dyskusja)

24 kwietnia – Kościół św. Michała Archanioła na Mokotowie

Katolicy świeccy wobec wyzwań współczesności

Ks. Tadeusz Aleksandrowicz – Msza św. (wprowadzenie)


Ks. Tadeusz Aleksandrowicz – Msza św. (homilia)


Msza św. (modlitwa wiernych)


Red. Radosław Molenda – wprowadzenie do wykładu


Prof. Jan Żaryn – wykład: Katolicy świeccy wobec wyzwań współczesności


Prof. Jan Żaryn – (dyskusja)


Prof. Jan Żaryn – (dyskusja)


Elżbieta Olejnik – Prezes Zarządu DIAK AW – Podziękowanie

25 kwietnia, 18.00 – Bazylika Świętego Krzyża

Panel: Kultura i media jako przestrzeń nowej ewangelizacji

Temida Stankiewicz-Podhorecka – krytyk teatralny


Ks. prałat Henryk Zieliński – red. naczelny „Idziemy”


Red. Krzysztof Skowroński

26 kwietnia, 18.00 – Kościół św. Stanisława Kostki na Żoliborzu

Prof. Kazimierz Korab – Wykład: Życie społeczne, ekonomiczne, polityczne najważniejsze obszary obecności i zaangażowania katolików świeckich.

Prof. Kazimierz Korab – wykład


Prof. Kazimierz Korab – dyskusja (ok.70 MB)


Prof. Kazimierz Korab – dyskusja (ok. 65 MB)

27 kwietnia, 18.30 – Kościół Najświętszego Zbawiciela

Ks. dr Marek Dziewiecki – Wykład: Rodzina, małżeństwo, wychowanie, czyli bezinteresowna miłość.

Wprowadzanie


Ks. Prof. Marek Dziewiecki – wykład


Józef Statkiewicz


Ks. Prof. Marek Dziewiecki – dyskusja (ok.41 MB)


Ks. Prof. Marek Dziewiecki – dyskusja (ok. 37 MB)

28 kwietnia – Archikatedra św. Jana Chrzciciela

10.00 – Msza św. w Archikatedrze,
12.00 – Sala Konferencyjna w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.

Ks. dr Cezary Smuniewski – homilia (fragment)


Krzysztof Kalinowski – Przesłanie Kongresu


Prezes Zarządu DIAK AW Elżbieta Olejnik – Podziękowanie


Boże coś Polskę (przed kryptą Prymasa Tysiąclecia)

Duch czasu wymaga wyznania,i to wyznania otwartego, zdecydowanego, jasnego.
Stefan Kardynał Wyszyński – Druga kromka chleba, 25 kwietnia