70. rocznica urodzin
bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Siedemdziesiąt lat temu – 14 września 1947 roku – w małej wiosce Okopy, w parafii Suchowola, na północ od Białegostoku, w pobożnej rodzinie Marii i Władysława Popiełuszków urodził się kolejny syn, któremu na chrzcie nadano imię Alfons. Imię to syn pani Marianny odziedziczył po jej śp. bracie, którego pamięć i spuścizna były czczone w rodzinie.

Jak wiemy, wstępując do Seminarium w Warszawie, młody Alfons zmienił swoje imię na Jerzy i pod tym imieniem, jako ks. Jerzy Popiełuszko pełnił swoją posługę duszpasterską, ginąc śmiercią męczeńską w październiku 1984 roku. Chociaż od tego wydarzenia miną wkrótce 33 lata, ks. Jerzy Popiełuszko pozostaje w naszej pamięci jako postać wyrazista, żywa, która nadal nas prowadzi.

Za życia Alfonsa-Jerzego łączyły go silne więzy rodzinne z siostrą Teresą i braćmi Józefem i Stanisławem. Więzy te nie tylko przetrwały, ale wzmocniły się po męczeńskiej śmierci ks. Jerzego, przechodząc również na dzieci jego rodzeństwa.

To następne, dorosłe już pokolenie Popiełuszków postanowiło kontynuować dzieło swego wuja na niwie kościelnej, zakładając fundację im. Ks. Jerzego Popiełuszki pod nazwą „Dobro”. Jej prezesem została Barbara, bratanica ks. Jerzego, a wiceprezesami jej brat Marek i kuzynka Agnieszka, córka siostry księdza.

Młodzi krewni ks. Jerzego, poprzez działalność fundacji „Dobro” chcą zachować pamięć o swoim wuju, błogosławionym Męczenniku i oddać mu to, co są mu winni.

Najbliższym wydarzeniem, którego organizacja spoczywa na Fundacji „Dobro”, są obchody 70. rocznicy urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Uroczystości odbędą się w dniach 9 i 10 września w Suchowoli i Okopach.
- W sobotę 9 września w Suchowoli o godz. 12.00 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Jerzego, a o godz. 14.00 w Liceum Ogólnokształcącym, które nosi imię błogosławionego, odbędzie się uroczystość wspomnieniowa, prelekcje naukowe i część artystyczna.

– W niedzielę 10 września w Okopach o godz. 11.00 zostaną złożone kwiaty na grobie rodziców ks. Jerzego, a o godz. 12.00 rozpocznie się Msza św. polowa. Tam też odbędzie się część patriotyczno- artystyczna uroczystości.

Na tych uroczystościach spodziewanych jest wielu znamienitych gości – przedstawiciele Kościoła w Polsce oraz służb państwowych m.in. Prezes IPN dr Jarosław Szarek, prof. Jan Żaryn, delegacje NSZZ „Solidarność”, przedstawiciele z Kancelarii Prezydenta i MSWiA, znajomi i przyjaciele księdza z lat szkolnych, seminaryjnych i służby wojskowej w Bartoszycach. Może przybędzie nawet sam Prezydent RP, pan Andrzej Duda, który objął patronat honorowy nad uroczystościami.

Mirosława Klupsz