Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Relikwie bł. Pier Giorgia Frassatiego –
patrona Akcji Katolickiej po raz pierwszy w Polsce

Życzę przede wszystkim tego, abyś na zawsze zachował Prawdziwy Pokój, będący najcenniejszym darem, jakiego można na tej ziemi dostąpić.

Bł. Pier Giorgio Frassati

 Akcja Katolicka witała swojego Patrona

W sobotę 16 lipca 2016 r. w kościele św. Dominika na Służewie, a w niedzielę 17 lipca 2016 r. w kościele akademickim św. Anny na Krakowskim Przedmieściu Akcja Katolicka witała swego Patrona bł. Piotra Jerzego Frassatiego.

Licznie zgromadzeni członkowie Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej uczestniczyli w uroczystych Mszach św., modlitewnych czuwaniach, konferencjach, wystawione były Poczty Sztandarowe. Podczas Mszy św. w kościele św. Anny, której przewodniczył JEm. Kard. Kazimierz Nycz, p. Urszula Furtak prezes Zarządu Krajowego Akcji Katolickiej zawierzyła nasze Stowarzyszenie bł. Piotrowi Jerzemu Frassatiemu. Pamiątkowe zdjęcie przy trumnie z relikwiami Błogosławionego – Pocztów Sztandarowych oraz obecnych na Mszy św. członków Akcji Katolickiej, a także wspólna modlitwa różańcowa, były dopełnieniem wzruszających i uroczystych chwil, jakie dane nam było przeżyć, chyba tylko raz w życiu.

AKT ZAWIERZENIA (PDF)

Relikwie bł. Piotra Jerzego Frassatiego zostały przywiezione do Polski z Turynu z okazji Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie. Dlatego my, członkowie Akcji Katolickiej, mieliśmy okazję uczestniczenia w wyjątkowym i niepowtarzalnym wydarzeniu. I nie zmarnowaliśmy tej szansy. W uroczystościach uczestniczyła p. Wanda Gawrońska siostrzenica bł. Piotra Jerzego Frassatiego oraz p. Jerzy Żydkiewicz członek Akcji Katolickiej par. św. Szczepana spokrewniony z rodziną Frassatich.

Dziękuję Pocztom Sztandarowym Akcji Katolickiej przy parafii św. Anny w Piasecznie, św. Anny w Wilanowie, św. Michała na Mokotowie, św. Szczepana, MB. Częstochowskiej na Powiślu, Bł. Władysława z Gielniowa, Zesłania Ducha Świętego, Pocztowi Sztandarowemu DIAK AW oraz Członkom Akcji Katolickiej AW, którzy stanowili Poczet Sztandarowy KIAK. Dziękuję Członkom Zarządu DIAK oraz wszystkim Członkom Akcji Katolickiej, którzy tak spontanicznie odpowiedzieli na moje zaproszenie i dobrze reprezentując Akcję Katolicką Archidiecezji Warszawskiej godnie uczcili obecność jednego z naszych Patronów – Pier Giorgia Frassatiego.

Króluj nam Chryste!!!

Elżbieta Olejnik – prezes Zarządu DIAK AW

Warszawa, dnia 18 lipca 2016 r.

 

Foto: W. Łączyński


Fotoreportaż (foto: DIAK-AW)

Powitanie u Dominikanów – 2016-07-16

Cicha adoracja po Mszy-św. u Dominikanów

Msza św. w kościele akademickim św Anny

Akcja Katolicka przy relikwiach bł. Piotra Jerzego Frassatiego

Zarząd DIAK AW przy relikwiach bł. Piotra Jerzego Frassatiego

Pani Urszula Furtak –  Prezes KIAK i pani Elżbieta Olejnik – Prezes DIAK AW


 

Więcej informacji na stronie: www.frassati.dominikanie.pl

Zobacz też:

 


 

Błog. PIOTR JERZY FRASSATI

Urodzony w1901 roku, w zamożnym domu w Turynie, Piotr Jerzy Frassati, pomimo przedwczesnej śmierci w roku 1925, pozostawił po sobie wiele dobra i przykładów wartości, które znalazły następców do naśladowania.

Swoje wychowanie religijne zawdzięczał nauczycielom i spowiednikom, gdyż rodzice byli raczej obojętni wobec wiary, która dla niego była wartością podstawową. Należał do szkolnych stowarzyszeń religijnych, m. i. do Sodalicji Mariańskiej, Koła Różańcowego i innych. Codziennie uczestniczył we Mszy świętej.

Studia odbył na Politechnice w Turynie, gdzie myśląc o apostolstwie wśród górników, został tercjarzem Zakonu Dominikańskiego. Biorąc udział w działalności różnych ruchów religijnych, należał do AKCJI KATOLICKIEJ, która była dla niego bogatą szkołą formacji katolickiej. Opiekował się i spieszył z pomocą duchową i materialną ubogim swojego miasta. Kierując się zasadami wiary, był przeciwnikiem rodzącego się wówczas faszyzmu. Jego pasją był sport, zwłaszcza sport górski.

Umarł nagle w wieku 24 lat, na skutek choroby, którą zaraził się od podopiecznych. Opinia społeczna szybko uznała go za świętego. Pod jego patronatem powstało wiele stowarzyszeń religijnych, nie tylko we Włoszech.

Jest też patronem AKCJI KATOLICKIEJ. Św. Jan Paweł II wyniósł go na ołtarze w dniu 20 maja 1990 roku, stawiając na wzór współczesnej młodzieży.

Błogosławiony Piotr Jerzy Frassati przybędzie też, pod postacią swoich relikwii, na ŚDM w Krakowie.

Mirosława Klupsz