Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

XII Pielgrzymka biegowa do grobu bł. Ks. Jerzego Popiełuszki

14 września br. kościół św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu gościł uczestników Pielgrzymki biegowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki ku czci Męczenników Stanu Wojennego. 

Od dwunastu lat w dniach 13 i 14 września (dzień urodzin ks. Jerzego) trzydziestoosobowa grupa biegaczy – górnicy z kopalni „Wujek” i „Knurów-Szczygłowice” z Marianem Gruszką liderem grupy na czele – pokonuje setki kilometrów z Katowic do Warszawy, aby w ten sposób uczcić pamięć bł. Ks. Jerzego-kapelana „Solidarności” a także ludzi, którzy ponieśli ofiarę życia i zdrowia w czasie stanu wojennego.

Organizatorami sztafety są: Społeczny Komitet Pamięci Górników z KW „Wujek” poległych 16 grudnia 1981 roku, Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie Moja Gmina – Nasz Powiat – z Knurowa.

Asystentem i opiekunem duchowym biegaczy jest ks. Andrzej Wieczorek, który od dwunastu lat wspiera to przedsięwzięcie biorąc udział w przygotowaniach oraz swoją obecnością podczas sztafety. Od początku współudział w sztafecie ma Akcja Katolicka w Polsce.

W tym roku do grobu bł. Ks. Jerzego biegli członkowie Akcji Katolickiej z archidiecezji warmińskiej, z diecezji płockiej, natomiast po raz ósmy do grupy biegaczy dołączyła Akcja Katolicka Archidiecezji Warszawskiej, której członkowie z dekanatu konstancińskiego i piaseczyńskiego w formie asysty rowerowej towarzyszyli biegaczom od Janek.

Uczestników pielgrzymki biegowej powitała przy grobie bł. Ks. Jerzego p. Urszula Furtak – prezes Akcji Katolickiej w Polsce. Następnie skierował słowo ks. Andrzej Wieczorek. Po krótkiej modlitwie za wstawiennictwem Błogosławionego ks. Jerzego delegacje złożyły kwiaty i zrobiono pamiątkowe zdjęcie.

Fot. Tomasz Gołąb - Gosc.pl

Jak zwykle Akcję Katolicką reprezentowali Członkowie Zarządu Krajowego. W tym roku była to p. Urszula Furtak – prezes zarządu KIAK, p. Bogumiła Kania-Łącka, p. Elżbieta Olejnik, p. Janusz Leśniak, a także p. Barbara Wątkowska z DIAK w Płocku i p. Wojciech Ruciński prezes DIAK w Olsztynie.

Obecna była również p. Barbara Masiak - prezes POAK par. św. Stanisława Kostki, p. Zofia Manowiecka – autorka wystawy o Bł. Ks. Jerzym. Wystawa została zainstalowana trzy lata temu na murze okalającym sanktuarium św. Stanisława Kostki i trwa tam do dziś. Bardzo licznie przybyli też członkowie Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej AW. Były Poczty Sztandarowe.

O godz. 18.00 została odprawiona Msza św. koncelebrowana, w której uczestniczyły delegacje „Solidarności”.

Należy podkreślić, że w tym roku obchodzimy 70. rocznicę urodzin bł. Ks. Jerzego. Centralne uroczystości odbyły się w Suchowoli i Okopach w dniach 9 i 10 września. Akcję Katolicką AW reprezentowali rowerzyści z Konstancina i Piaseczna, z p. Kazimierzem Dymskim na czele, którzy od lat, w maju organizują dwudniową pielgrzymkę „Szlakiem Rowerowym im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki” – z Czarnej Białostockiej do Suchowoli.

 

Zakończeniem tegorocznej sztafety była agapa w Domu Rekolekcyjnym „Amicus” – czas na krótką refleksję, wspólne rozmowy, miłe wspomnienia. W ten sposób zrodziło się nowe środowisko, nowe przyjaźnie, powstał ślad, którego nie można nie zauważyć w historii tego miejsca i w historii kultu okazywanego bł. Ks. Jerzemu Popiełuszce.

Elżbieta Olejnik