Dąb Papieski – dar Akcji Katolickiej AW


27 maja 2020 roku o godz. 11.00 w Ogrodzie Rezydencji Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19 został zasadzony „Dąb Papieski”. Wydarzenie to wypełniło kolejną kartę historii Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej, która była pomysłodawcą tej inicjatywy oraz historii Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Trwa Rok św. Jana Pawła II, przeżywamy 100. rocznicę urodzin Wielkiego Papieża, od dwóch lat Głównego Patrona Akcji Katolickiej. Z tej okazji, obok modlitwy wspólnotowej i indywidualnej oraz wielu okolicznościowych inicjatyw na poziomie parafialnym i diecezjalnym, zapragnęliśmy uczcić wspomnianą rocznicę Papieża Polaka zasadzeniem „Dębu Papieskiego” w Ogrodach Kurii, gdzie Jan Paweł II bywał jako biskup, kardynał i jako Papież.

Dęby to synonimy trwałości, siły oraz opierania się dziejowym burzom, zarówno historycznym jak i przyrodniczym. Dąb, który zagościł na stałe w Ogrodach Kurii będzie przypominał Gospodarzom tego domu a także gościom i osobom zwiedzającym, o Wielkim Papieżu i Wielkim Polaku, który świadectwem swego życia oraz dorobkiem naukowym i duszpasterskim uczył nas jak być człowiekiem prawego sumienia, jak kochać Boga i rozumieć człowieka, jak być prawdziwym patriotą wiernym swojej Ojczyźnie.

Uroczystość ubogacił swoją obecnością JE Ks. Biskup Piotr Jarecki, który podczas tego spotkania pełnił rolę gospodarza miejsca. Ksiądz Biskup odmówił okolicznościową modlitwę leśników, poświęcił drzewko i jako pierwszy przykrył korzenie dębu łopatą ziemi. Następnie uczynił to ks. kanonik Matteo Campagnaro – kapelan i sekretarz Kardynała K. Nycza, a także ks. prałat Tadeusz Sowa moderator wydziałów duszpasterskich Kurii. Następnie czynność ta była powtarzana przez kolejnych uczestników uroczystości z Prezes Akcji Katolickiej AW na czele. W uroczystości wzięli udział: p. Anna Skibińska – Skarbnik Zarządu DIAK, p. Henryka Krzyska – pierwszy prezes POAK par. św. Anny w Wilanowie, p. Genowefa Jóźwik – wiceprezes POAK par. św. Jana Ap. i Ewangelisty w Gołąbkach, p. Andrzej Bański – prezes POAK par. NMP Matki Kościoła na Mokotowie oraz p. Józef Statkiewicz – prezes POAK par. Wniebowzięcia NMP w Konstancinie i delegat do Rady KIAK, p. Ania Puchalska – szefowa sekretariatu Dyrektora Duszpasterstwa Kurii i wspomniany już ks. prałat Tadeusz Sowa (pierwszy Asystent Kościelny Akcji Katolickiej AW). Relację dla mediów przygotowała p. Karolina Hołownia pracownik Biura Prasowego Kurii. Na zakończenie Ks. Biskup Piotr Jarecki skierował do nas okolicznościowe słowo, w którym przypomniał, że 27 maja to jest dzień wspomnienia św. Pawła VI wspaniałego Papieża, zaangażowanego w sprawy Akcji Katolickiej i jej propagatora, kochającego Polskę, w której przez ponad rok był nuncjuszem apostolskim.

Pisząca tę relację podziękowała Księdzu Biskupowi za przyjęcie zaproszenia i za ubogacenie uroczystości. Podziękowania zostały skierowane również do ks. Kan. Matteo, który od początku bardzo zaangażował się w sprawę i bardzo pomógł w realizacji tego wydarzenia. Sesje zdjęciową przygotował p. Wojciech Łączyński. Miłą niespodzianką był poczęstunek (kawa i smaczne domowe ciasta) przygotowany przez Siostry pracujące w Kurii. Dąb ofiarowany przez Nadleśnictwo w Chojnowie jest teraz małym drzewkiem, ale dobrze zadbany będzie rósł w wielkość i w siłę i będzie dobrze oddziaływał na otoczenie.

Elżbieta Olejnik  

 


cool     cool    cool     cool    cool

9 kwietnia

Warto służyć każdemu człowiekowi i dla każdego warto się poświęcić.

Stefan Kardynał Wyszyński – kromka chleba

Kalendarz DIAK AW

Maj 2021
N P W Ś C Pt S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Nowenna pompejańska

FOTOGALERIE

Za naszą Ojczyznę!

Iskra Bożego Miłosierdzia

Odwiedza nas 203 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
345915

Ewangelia na codzień

Tylko Maryja może uratować świat

Prymas Wyszyński – Oficjalna strona