100. rocznica przybycia rodziny Wyszyńskich do Wrociszewa  

Prymas Polski Stefan Kard. Wyszyński z wizytą we Wrociszewie

Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi” – Kardynał Stefan Wyszyński

W niedzielę 9 września 2018 roku, w kościele św. Małgorzaty DM we Wrociszewie zostanie odprawiona Msza św. a następnie odbędzie się koncert w ramach projektu „Zrozumieć Niepodległą” autorstwa p. Roberta Grudnia – kompozytora, managera, koordynatora projektu.

Wrociszew to miejscowość oddalona około 40 km. od Warszawy, w której sto lat temu zamieszkała rodzina państwa Wyszyńskich. Ojciec Prymasa Tysiąclecia – Stanisław Wyszyński był przez okres 30 lat organistą. Tam też na lokalnym cmentarzu znajduje się grób rodzinny Wyszyńskich.

 

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przywołując pamięć o Polakach, którzy w odzyskaniu niepodległości mają swój wkład, a także z okazji wspomnianej rocznicy zamieszkania rodziny Wyszyńskich we Wrociszewie odbędą się uroczystości, w których warto wziąć udział.

Zapraszamy Prezesów i Członków POAK z rodzinami do uczestnictwa w tym uroczystym wydarzeniu.

Dojazd będzie możliwy autokarem z Pl. Bankowego lub indywidualnie.

Bliższe szczegóły będą podane 31 sierpnia br.

Zarząd DIAK AW  


Kościół pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy we Wrociszewie

   Zaproszenie   

9 września 2018 r., godz.10.30  – Wrociszew, gmina Warka, powiat grójecki, Mazowsze

Kościół pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy

„Związałem się gorąco z ołtarzem Matki Boskiej Wrociszewskiej, przed którym spędzałem co dzień długie godziny wieczorne" – Prymas Stefan kard. Wyszyński

  100. rocznica przybycia Rodziny Wyszyńskich do Wrociszewa  

Uroczysta Msza św. i koncert „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi”– Prymas Stefan kard. Wyszyński

W porozumieniu z parafią pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy we Wrociszewie i Diecezjalnym Instytutem Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej zapraszamy serdecznie na uroczystości dedykowane Prymasowi Tysiąclecia kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, które odbędą się 9 września 2018 r., w kościele pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy we Wrociszewie.

Koncert oraz uroczysta Msza święta zaplanowane są w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz w 100-lecie przybycia rodziny Wyszyńskich do Wrociszewa.

W uroczystościach weźmie udział m. in. 91-letni Wacław Cybulski, który jako nastolatek asystował w pracy organisty Stanisławowi Wyszyńskiemu i dobrze znał Prymasa.

Wrociszew to parafia bardzo mocno związana z osobą Prymasa Tysiąclecia. Jego ojciec Stanisław od 1918 roku, przez 30 lat pełnił tu funkcję organisty i był niekwestionowanym autorytetem moralnym i społecznym. Sam Stefan Wyszyński jeszcze jako kleryk w domu ojca spędzał czas wolny od studiów seminaryjnych. Chętnie przebywał wśród mieszkańców Wrociszewa, także pomagając im w pracach gospodarskich, czy towarzysząc w odpoczynku nad rzeką Pilicą i okolicznych łąkach, co znajduje potwierdzenie we wspomnieniach ówczesnych wrociszewian i relacjach ich potomków (również moich krewnych).

Jak sam przyznawał we wspomnieniach, bardzo bliski był mu także kościół we Wrociszewie. „Związałem się gorąco z ołtarzem Matki Boskiej Wrociszewskiej, przed którym spędzałem co dzień długie godziny wieczorne’’ – pisał Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński („Zapiski więzienne”).

Wrociszew stał się dla niego również miejscem schronienia, gdyż w czasie drugiej wojny światowej dwukrotnie ukrywał się przed aresztowaniem – najpierw przed gestapo, a później przed komunistyczną bezpieką. Wówczas też bohaterską kartę zapisali mieszkańcy tej miejscowości, którzy zachowali w tajemnicy obecność swego krajana.

Wielkim wydarzeniem stał się też pogrzeb ojca Prymasa w 1970 r. Prowadził go biskup Wincenty Majewski, a obecnymi m.in. byli: biskup Bronisław Dąbrowski – sekretarz Episkopatu Polski, kardynał Karol Wojtyła – biskup krakowski, późniejszy papież Jan Paweł II oraz syn zmarłego, kardynał Stefan Wyszyński Prymas Polski.

Po śmierci ojca Prymas nadal bywał we Wrociszewie, a spotkania te wiązały się ze wspólną modlitwą i spotkaniami z mieszkańcami wioski.

Także tam miał Prymas wypowiedzieć słowa: „Naród jest silny w wierze, tylko naród wierzący wie czego chce”.

Prymas Tysiąclecia to jedna z najważniejszych postaci w historii Polski, którą warto przypominać w Roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Warto także przekazywać wiedzę o jego korzeniach rodzinnych, mało znanej lokalnej historii, która przecież była ważną częścią jego życia, tym bardziej, że w 2018 roku przypada także 100 lecie przybycia Wyszyńskich do Wrociszewa.

Ważny aspekt to także uhonorowanie mieszkańców tej miejscowości, którzy są wierni pamięci kard. Wyszyńskiego i jego bliskich. Honorowe postawy wielu z nich są mi doskonale znane, gdyż Wrociszew i okolice to miejsce, gdzie do dziś mieszkają moi krewni i gdzie w dzieciństwie spędzałem wakacje.

Wydarzenie artystyczne odbędzie się w ramach ogólnopolskiego projektu „Zrozumieć Niepodległą”, który został wpisany w oficjalnym programie wydarzeń rocznicowych „Niepodległa” i realizowany jest w ramach ogólnopolskich obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowa rocznica, a jednocześnie niepowtarzalna okazja, by podjąć działania służące budowaniu wspólnoty, kształtowaniu tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem.

Z poważaniem 

W imieniu organizatorów i patronów

Robert Grudzień kompozytor, manager, koordynator projektu