Nad wrogiem daj nam zwycięstwo, Maryjo Matko Łaskawa

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, Patronki Stolicy i Strażniczki Polski, obchodzona była w tym roku w sobotę 13 maja. Uroczystą Mszę św. poprzedziła procesja z figurą Matki Bożej ulicami Starego Miasta. Tak jak w poprzednich latach, członkowie Akcji Katolickiej nieśli figurę Matki Bożej na dwóch odcinkach procesji.

Godnym podkreślenia jest fakt, że od lat tę zaszczytną misję ewangelizacyjną pełni p. Tadeusz Kulik prezes AK AW, p. Ferdynand Obara członek POAK par. MB Częstochowskiej na Powiślu i p. Jerzy Przybylski członek POAK par. Bogurodzicy Maryi. Były też Sztandary Akcji Katolickiej.

Warto przypomnieć, że mocą Dekretu Kard. Józefa Glempa z dnia 12 kwietnia 1995 roku Matka Boża Łaskawa jest Patronką Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej, a 25 lat temu, w październiku 1998 roku, zawierzyliśmy Maryi dzieło naszego stowarzyszenia.

Matka Boża Łaskawa wiele razy okazywała swą skuteczną interwencję w trudnych sprawach Ojczyzny i Stolicy. Miejmy nadzieję, że również teraz otoczy swą matczyną opieką nasz Naród, wierny od wieków Bogu i Kościołowi.

Elżbieta Olejnik

 

=========================

 

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej upamiętnia wydarzenia z 1652 roku. Wobec szerzącej się wówczas zarazy magistrat miasta Warszawy z inicjatywy Rektora kolegium pijarów, ks. Orsellego zarządził szczególne modlitwy przebłagalne przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, niosąc obraz wzdłuż wewnętrznych murów miasta, a po cudownym ustaniu epidemii podjął uchwałę, w której ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą Patronką Warszawy i Strażniczką Polski. 

Data uroczystości Matki Bożej Łaskawej jest ruchoma. Gdy uroczystość została po raz pierwszy ustanowiona (XVII w.) to obchodzono ją nie w drugą sobotę maja, ale w sobotę przed drugą niedzielą maja (uroczystość wypada wtedy w inną sobotę, gdy 1 maja wypada w niedzielę). Obecnie jednak ze względów organizacyjnych i duszpasterskich uproszczono sposób wyliczania daty święta i każda druga sobota maja jest dniem, w którym organizowane są uroczystości w Sanktuarium. 

 
 

 

 

Fot. K. Sadowski

Barokowa rzeźba NMP Łaskawej Statua NMP Łaskawej

W zakrystii sanktuarium znajduje się statua NMP Łaskawej, pochodząca z XVII wieku, wykonana z drewna lipowego, polichromowana i złocona. W święta maryjne była noszona jako feretron w procesjach po ulicach Warszawy. 

 


cool     cool    cool     cool    cool

1 sierpnia

Mamy jedną Ojczyznę i jej winni jesteśmy miłość, służbę, ofiarę, a nawet śmierć, gdy Bóg tego zażąda.

Stefan Kardynał Wyszyński – druga kromka chleba

Kalendarz DIAK AW

Październik 2024
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Nowenna pompejańska

BEATYFIKACJA33

Za naszą Ojczyznę!

Iskra Bożego Miłosierdzia

Konferencje biblijne

FOTOGALERIE
Odsłon artykułów:
2345612

Odwiedza nas 606 gości oraz 0 użytkowników.

Ewangelia na co dzień

Tylko Maryja może uratować świat

Instytut Prymasowski KSW